הערה לגבי היסטוריה ושושלת

הערה לגבי ההיסטוריה

ההיסטוריה, שהינה חקר העבר, אינה תמיד חד משמעית. ההיסטוריה הסינית במיוחד, מלאה בסתירות וניגודים, הנובעים מאינטרסים שונים של אלה שכתבו אותה. ההיסטוריה של אומנויות הלחימה הסיניות, כמעט שאינה מתועדת לחלוטין, ומעט מאוד ממנה ניתן לקחת כעובדה. היא למעשה אוסף של סיפורים שעברו שינויים ועיוותים אשר הושפעו מקנאה, סודיות, האדרה עצמית וחלוף הזמן.

באשר לסיפורים הבאים – מאז 1990 חזיתי בהיסטוריה של וו מיי בעצמי. הסיפורים של המורה שלי (סיפו קאן לו) והמורה שלו (סיפו שיה פאנג) הגיעו אליי ממקור ראשון. הסיפורים שקדמו להם הם מסורת שבעל פה, שכמו כל הסיפורים, נכונותם ודיוקם קשים למדידה.

הערה לגבי השושלת

חשוב קודם להבין מה היא שושלת. סיפו אבנר אקוע מייצג את הדור ה- 8 של הוו מיי פאי, וזה אומר כי בשנת 2010 המורה שלי (סיפו קאן לו) האמין ואישר בפומבי, שאני מוסמך ללמד ולהעביר הלאה את העקרונות ושיטות העבודה של הוו מיי פאי, כפי שהוא הבין אותם. המורה שלי בעצמו קיבל את אותו אישור מהמורה שלו (סיפו שיה פנג) בשנת 1983, והוא קיבל את אותו אישור מהמורה שלו בזמן כלשהו בשנות ה- 1920, וכך הלאה עדלמייסדת השיטה (וו מיי) במאה 17. התהליך שעובר על השושלת בזמן העברת השיטה ממורה לתלמידו הוא ניסיון לשמר את איכויות השיטה תוך העברת מכלול הידע בשלמותו. במקרים של אומנויות שימושיות ורוחניות, תיעוד ורישומים אינם יכולים להבטיח שימור של השיטה. רק אנשים המיישמים את השיטה יכולים להכיל סוג כזה של ידע, לשמר אותו, ולהעביר אותו הלאה.

לרוע המזל, תהליך העברת הידע אינו מושלם. הדבר היחיד שהשושלת מבטיחה הוא שהמאמץ לשמר אותה נעשה. היא לא מבטיחה איכות, שתלויה בעיקר על כל אדם שמיישם את השיטה בנפרד, והיא אפילו לא מבטיחה המשכיות. בשושלת של הוו מיי פאי חסרים דורות 2, 3 ו- 4. לפי הסיפורים שעברו במשך הדורות, הם היו נזירים בודהיסטים שהתאמנו בחשאי בתקופה של דיכוי וזהויותיהם לא ידועות. אפילו וו מיי בעצמה, מייסדת השיטה, בטח למדה את שיטת הלחימה ממישהו. הסיפור אומר שזה היה האבא שלה שלימד אותה, אבל גם עליו אנחנו לא יודעים הרבה.

השושלת חשובה רק מסיבה אחת. בתקווה שאלה שהוסמכו כממשיכי הדרך על ידי מוריהם, ייקחו את זה לא כתעודה או כסמל סטטוס, אלא כאחריות. ויישאו באחריות זאת על ידי שימור השיטה באימונים, והעברתה הלאה לדור ההמשך.

לצפייה בשושלת של וו מיי פאי מהמאה ה- 17 ועד היום >>>

עקוב אחרינו
שעות

שני - 21:00
שלישי - 11:00
חמישי - 21:00
שישי - 10:30
שבת - 17:30