צ’י קונג

צ’י קונג

צ'י קונג (או צ'י גונג) (Qì Gong) היא אומנות תנועה סינית קדומה המבוססת על תרגילים פסיכופיזיים. אומנות זו היא חלק מהרפואה האלטרנטיבית ומשפרת, את הבריאות ואת איכות החיים.

משמעות המילה צ'י היא אנרגיית החיים הזורמת בגוף. משמעות המילה קונג היא עבודה, טיפוח או כישרון. צירוף המילים צ'י קונג משמעו תרגילי אנרגיה, שמטרתם הזרמת אנרגיית החיים הפנימית של הגוף, איזונה והמרצתה.

צ'י קונג יכול לכלול ביצוע תבנית תנועה עם מגוון רחב מאוד של תנועות, תנועות בודדות ועיסויים עצמיים. הצ'י קונג, כשיטת מדיטציה בתנועה, מבוצע בדרך כלל בתנועות רכות, עגולות ונמתחות במקצבים איטיים ומהירים. אפשר לבצעו אפילו בזמן עבודה, ישיבה או שכיבה, תוך שימוש בטכניקות נשימה מיוחדות, שמטרתן, לאפשר לגוף לאסוף את סוגי האנרגיות שבו, למקדן או לפזרן.

הצ'י קונג מכוון לשליטה והזנת הגוף בצ'י באמצעות חזרה מתמדת על תרגילי נשימה מבוקרת ותרגילי ריכוז מחשבה. הצ'י קונג מתמקד בשליטה בנשימה מכיוון שמערכת הנשימה היא הנשלטת ביותר מבין השרירים הבלתי רצוניים, והצ'י קונג רואה בה גשר לשליטה במערכות הלא-רצוניות. בעת תרגול צ'י קונג על המתרגל לדמיין את הנשימה כמשאבה, כאשר מרכז הכובד של הגוף (באזור הטבור) משמש כמפוח, ממנו מונע הצ'י לאחר הרפיית כל הגוף.

שימוש בצ'י קונג בוו מיי קונג פו

בוו מיי קונג פו אנו עושים שימוש, בין היתר, בטכניקות נשימת "צ'י קונג" ומנצלים אותן כדי לייצר כוח לחימה הדרוש להביס יריבים גדולים וחזקים יותר. באמצעות יצירת מאגר גדול של אויר באיזור ה- "דן טין" (מרכז האנרגיה של הגוף באזור הטבור) אנו יוצרים "ים של צ'י".

בדומה לצמיגי הגומי (המכילים אויר) המחזיקים את המכונית, או הכוח הנגדי המופעל בכדרור כדורסל, כך כוח הנשימה של ה- "צ'י קונג" יכול להפוך ל- "דיין קונג" (כוח חשמלי) המשמש לשיפור תפקוד מערכת העצבים, ולייצור מהירות, דיוק, או כוח מוגברים. עם ליטוש כוח ה- "דיין קונג" הוא יכול להפוך ל- "טסון קונג" (כוח הרוח) שמתעל את האנרגיה שבגוף ויוצר תנועה אחידה ותחושה של כיוון ומטרה ברורים.

שיעורי ה- "צ'י קונג" מתקיימים בכל יום שבת בפארק הירקון. 

ללוח השיעורים ודרכי הגעה >>>

סיפו אבנר מבצע את פורם הבודי דארמה (פורם שנלמד במהלך שיעורי הצ'י קונג), מאי 2012:

עקוב אחרינו
שעות

שני - 21:00
שלישי - 11:00
חמישי - 21:00
שישי - 10:30
שבת - 17:30